Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

Spadnie liczba incentive do Japonii

Odwoływania podróży do Japonii po trzęsieniu ziemi nie powstrzymały nawet zapewnienia miejscowych convention bureaux, że nie wszystkie rejony są zagrożone.

Skutkiem kataklizmu, który nawiedził Japonię, było lawinowe anulacje podróży. Liczba odwołanych wyjazdów służbowych z USA zaraz po 11 marca dochodziła do poziomu aż 95 proc. Linie lotnicze na całym świecie modyfikowały trasy lotów, zamieniano lotniska docelowe z Tokio na Osakę.

Natychmiastowa reakcja
Zaledwie kilka dni po trzęsieniu ziemi i tsunami, które miało miejsce na północno-wschodnim wybrzeżu Japonii, z pozostałych terenów zaczęły napływać komunikaty, przekonujące świat do tego, aby nie odwoływać zaplanowanych podróży. Swoją aktywność w tym zakresie wykazywały główne ośrodki biznesowe na północ od Tokio – Osaka, Kyoto i Fukuoka. Przedstawiciele Kyoto Convention Bureau przekonywali, że podróżni nie będą w ich mieście narażeni na niebezpieczeństwo. Znajdujące się w nim centrum kongresowe jest przystosowane do natychmiastowego reagowania w razie trzęsienia ziemi, poprzez m.in. system ekranów. Starania podjęło również Japan Convention Bureau. Kaneyuki Ono, executive direcotr w JCB, podkreśla, że problem dotknął także terenów niezagrożonych, co mogło być skutkiem niedoinformowania.

Incentive nie po polsku
Sektor MICE w Japonii zaczął się znacząco rozwijać w 2010 roku, kiedy kondycja gospodarcza kraju podnosiła się po ekonomicznym kryzysie. Ostatnie wydarzenia spowodowały ponowne obniżenie liczby podróży incentive’owch.
– Zainteresowanie po trzęsieniu ziemi spadło, ale zapewne, jeśli sytuacja w Fukushimie się ustabilizuje i wyciek zostanie usunięty, to na pewno na jesieni wyjazdy zostaną wznowione – mówi Mariusz Florczyk, właściciel Mega Travel, specjalizującego się m.in. w wyjazdach incentive do Japonii. Organizatorzy incentive travel wskazują raczej, że popularność tego kierunku wśród polskich klientów nie była zbyt wysoka.
– Zapytania pojawiały się sporadycznie. Głównie dlatego, że jest to daleka destynacja i dodatkowo dość droga. Nawet gdyby teraz ktoś się zainteresował takim wyjazdem, to osobiście bym mu odradzała. Teoretycznie w Tokio jest bezpiecznie, ale oczywiście ja bym nie ryzykowała – mówi Anna Pawlina z TUI Incentive. Średni koszt wyjazdu inecentive do Japonii to kilkanaście tysięcy złotych za uczestnika, przy założeniu grupy około 20-osobowej i długości pobytu 7 – 10 dni.
– Myślę, że w obecnej sytuacji długo jeszcze nikt nie odważy się robić wyjazdów do Japonii. Nadal odczuwalne są tam trzęsienia ziemi, ale i promieniowanie jest intensywne. Może to doprowadzić do tego, że nawet Chiny mogą ucierpieć, jako destynacja incentive’owa. Bardzo popularna w Polsce jest jednak kultura japońska. Mieliśmy już okazję organizować wieczory japońskie wraz z Instytutem Krzewienia Kultury Japońskiej w Polsce. W ciągu ostatniego miesiąca nawet otrzymaliśmy trzy zapytania, a jedno z nich dotyczyło organizacji takiego wieczoru przy okazji dużej międzynarodowej konferencji – mówi Anna Kopek, general manager, Teja Tur. (xb)

Zdaniem praktyka
Michał Czerwiński prezes zarządu, InDreams

\"\"

Niskie ceny to nie wszystko
Tego typu kataklizm, jaki miał miejsce w Japonii, powoduje wyłączenie tego obszaru z mapy wyjazdów incentive na minimum rok. Jest to nam bardzo dobrze znane zjawisko na przykładzie tsunami, które miało miejsce w Tajlandii w 2004 r. Prawdopodobnie turystyka indywidualna nieco zyska na obniżeniu cen, ale z pewnością nie branża incentive travel. Zdecydowanie stracił w tym roku Egipt i cały otaczający go region. Obecnie klienci, którzy chcą wyjechać do Bahrajnu czy Kataru pytają, czy to bezpieczny obszar. Bardzo popularnym kierunkiem od dłuższego czasu jest Dubaj. Miasto to wygrywa jeszcze z Abu Dhabi bardziej rozwiniętą infrastrukturą hotelową i restauracyjną. Jeżeli chodzi o Azję, od zeszłego roku obserwujemy duży wzrost zainteresowania Wietnamem i Nepalem. Na popularności nie traci również Hiszpania, w tym np. Barcelona. Powracają wyjazdy do RPA. Tajlandia zyskała dzięki odkryciu jej pozostałych rejonów, np. południowych wysp na Morzu Andamańskim.

2011-05-29 22:12:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»

Ludzie branży

»

Personalnie... 
Iwona Głuchowska 

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Cluster Warsaw w Radisson Hotel Group.

 

O sobie: 

Od maja 2022 r. jest Dyrektorem Sprzedaży i Marketingu, Cluster Warsaw w Radisson Hotel Group  Wcześniej pracowała jako Director of Cluster Sales Leisure and MICE – Holiday Inn Gdańsk, Holiday Inn Warsaw, Intercontinental Warsaw, Holiday Inn Champion; Director of Sales – Holiday Inn Warsaw City. Kierowała też sprzedażą w Airport Hotel Okęcie****, Scandic AG**** – Warsaw i w Orbis SA w Warszawie. Ukończyła Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Warszawie. Przykłada dużą wagę do zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. Jej hobby to aranżacja zieleni w ogrodzie, przede wszystkim kwiaty. Książka, to najchętniej fantasy, ale największą sympatią darzy swojego psa i dwa koty.

.

»

Newsletter

»

Zamów newsletter