Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

Dyrektywa 90/314: zleceniodawcy sami wybiorą, czy chcą chronić pracowników

Unia Europejska unowocześnia przepisy regulujące funkcjonowanie branży turystycznej. W projekcie nowej dyrektywy, który trafił już do Parlamentu Europejskiego pojawiły się zapisy dotyczące wyjazdów incentive.

O projekcie pisaliśmy po raz pierwszy w sierpniowym „MICE Poland”. Informowaliśmy wtedy, że zorganizowane podróże służbowe mają być wyłączone spod zakresu jej obowiązywania. Zdaniem analityków z Komisji Europejskiej przyniesie to firmom z branży turystycznej oszczędności na poziomie nawet 76 mln euro rocznie. Kłopot w tym, w projekcie przygotowanym przez KE pojęcie „zorganizowanych podróży służbowych” nie zostało wyjaśnione.
Przygotowując tekst pytaliśmy ekspertów o tę kwestię. Czy „zorganizowane podróże służbowe” obejmują wyłącznie wyjazdy pracowników w celach tylko zawodowych, czy dotyczą również wyjazdów incentive? Pytanie to zadaliśmy m.in. Arturowi Zasadzie, europosłowi, który jest członkiem Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego. Po naszym pytaniu wystąpił on do Komisji Europejskiej z prośbą o interpretację tego pojęcia.
W odpowiedzi podpisanej przez Viviane Reding, wiceprzewodniczącą KE czytamy, że Komisja rzeczywiście zaproponowała wyłączenie tych podróży z zakresu tej dyrektywy.
– Faktyczny cel podróży służbowej nie ma znaczenia dla stosowania dyrektywy, w związku z tym wyjazdy motywacyjne lub nagrodowe, które stanowią podróże zorganizowane lub aranżowane usługi turystyczne, są wyłączone z tego zakresu, jeśli są rezerwowane za pośrednictwem biura podróży współpracującego z danym przedsiębiorstwem, lecz mieszczą się w tym zakresie, jeśli zostały wykupione na podstawie jednorazowej umowy – wyjaśnia Reding. Dla branży spotkań w praktyce oznacza może to oznaczać spore zamieszanie.

Zleceniodawca zrobi jak chce
Firmy zlecające organizację incentive dla swoich pracowników będą mógły wybrać – czy chcą aby podróż była objęta dyrektywą i wpisywała się w jej ramy czy też nie. W pierwszym przypadku wystarczy, aby zlecenie dotyczące wyjazdu miało kształt jednorazowej umowy. Z kolei, jeżeli zleceniodawca będzie chciał wyłączyć planowaną podróż z ochrony dyrektywy będzie musiał podpisać z organizatorem umowę o dłuższej współpracy.

I co dalej?
Na dzień dzisiejszy nie da się określić dokładnie, kiedy nowe przepisy mają szansę wejść w życie. Projekt nowej dyrektywy trafił dopiero do Parlamentu Europejskiego, gdzie jest analizowany. Praca w PE potrwa przynajmniej kilka miesięcy. Dopiero później dokument trafi do Rady Unii Europejskiej. Istnieje szansa, że w toku konsultacji nieścisłości zostaną poprawione? (mk)
ec.europa.eu

2013-10-16 17:59:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»

Ludzie branży

»

Personalnie... 
Iwona Głuchowska 

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Cluster Warsaw w Radisson Hotel Group.

 

O sobie: 

Od maja 2022 r. jest Dyrektorem Sprzedaży i Marketingu, Cluster Warsaw w Radisson Hotel Group  Wcześniej pracowała jako Director of Cluster Sales Leisure and MICE – Holiday Inn Gdańsk, Holiday Inn Warsaw, Intercontinental Warsaw, Holiday Inn Champion; Director of Sales – Holiday Inn Warsaw City. Kierowała też sprzedażą w Airport Hotel Okęcie****, Scandic AG**** – Warsaw i w Orbis SA w Warszawie. Ukończyła Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Warszawie. Przykłada dużą wagę do zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. Jej hobby to aranżacja zieleni w ogrodzie, przede wszystkim kwiaty. Książka, to najchętniej fantasy, ale największą sympatią darzy swojego psa i dwa koty.

.

»

Newsletter

»

Zamów newsletter